18 lip 2011

Mobilny Powsinoga

Pisałem już nieco o narzędziach dla komputerów do eksploracji ciekawych miejsc "myszką po mapie", a tym razem rozpiszę się trochę o rozwiązaniach przenośnych jakie pomagają "odnaleźć się", zarejestrować trasę, czy też zaznaczyć ciekawe punkty.
Nie zamierzam tu robić przeglądu wszystkich popularnych aplikacji na telefony komórkowe, a jedynie po krótce przedstawić narzędzia, z których sam korzystam lub korzystałem.
Od razu chciałbym podkreślić, że jeżeli ktoś szuka porządnego urządzenia dedykowanego do turystyki eksploracyjnej, czy to pieszej czy rowerowej, polecam odbiorniki GPS np. firmy Garmin. Przewyższają one komórki pod względem funkcjonalnym, wytrzymałościowym (są trwalsze, wodoodporne), mają odblaskowe wyświetlacze przystosowane do pracy w słońcu, działają znacznie dłużej na bateriach. Jednak telefon ma inną, bardzo ważną zaletę - jest prawie zawsze przy Tobie!

Poniżej opisuję kilka aplikacji podzielonych według platform mobilnych.

Symbian

Osobiście najwięcej doświadczenia miałem z Nokia N95, podejrzewam jednak, że ten sam zestaw aplikacji można odpalić na dowolnej Nokii z wbudowanym lub zewnętrznym GPS'em.
Google Maps
Któż nie zna tego narzędzia w wersji przeglądarkowej! Dla telefonów z Symbianem dostępna jest wersja mobilna Google Maps wprost od Google, pozwalająca przeglądać mapy i fotomapy, wyznaczać trasy dojazdu pomiędzy punktami, przeglądać stworzone wcześniej własne mapy. Dodatkowo, aplikacja ma możliwość szybkiego oznaczania miejsc na mapie za pomocą giwazdek. Tak stworzone punkty są po chwili synchronizowane z serwerami i można je oglądać na http://maps.google.com.
W przypadku telefonów bez modułu GPS, Google Maps potrafi wskazać przybliżoną pozycję na bazie nadajników GSM (BTS'ów).

Więcej na http://www.google.com/mobile/maps/

Trek Buddy
To z kolei aplikacja napisana w Javie, do offline'owego korzystania z map rastrowych. Używając specjalnych narzędzi do kalibracji, możemy stworzć i wgrać sobie zestawy map - np. skany starych, wosjkowych map topograficznych lub kawałki pobrane z takich serwisów jak GeoPortal, czy serwerów Google Maps.
Niewątpliwie ogromną zaletą tej aplikacji jest możliwość wgrania niemal każdej mapy, którą da się skalibrować i przemierzania z nią całkiem dzikich terenów, których pokrycia ze świeczką można szukać na wśród aktualnych map online'owych.
Wadą jest fakt, że przygotowanie takich map trochę trwa i wymaga użycia wielu programów.
W internecie można jednak znaleźć gotowe mapy przygotowane dla TrekBuddy. Są także firmy, które mają w swej ofercie tego typu mapki - np. http://bezdroza.pl/mobile.html.
Osobiście uważam tę aplikację za stworzoną delikatnie mówiąc "nieelegancko". Jest dość niestabilna, nielogiczna w użyciu, a struktura plików i katalogów dla map jest conajmniej trudna do ogarnięcia. Sama strona Trek Buddy oparta jest o forum, co samo w sobie pozwala wątpić w jakość tego programu.

Więcej na stronie aplikacji: http://www.trekbuddy.net/forum/

Sports Tracker
To narzędzie skupia się głównie na aktywnościach sportowych, zwanych treningami - przykładowo jazda na rowerze, bieganie, wędrówka, jazda na nartach. Dzięki niemu możemy zbierać statystyki z dokonanych wyczynów i przeglądać je np. w formie kalendarza.
Z mojego punktu widzenia, najciekawszą funkcją jest możliwość rejestrowania trasy i pokazywania jej na bieżąco na mapie (Mapy od Nokia, OSM). Dodatkowo, zarejestrowany ślad można wyeksportować do takich formatów jak GPX, czy KML.
Sports Tracker jest zintegrowany z portalem społecznościowym, co daje możliwość publikowania i udostępniania tras znajomym.

Więcej na http://www.sports-tracker.com/

Endomondo
Program w założeniach podobny do Sports Tracker'a - także współpracuje z portalem społecznościowym. Ciekawą funkcją jest "wyzywanie" innych użytkowników na coś w rodzaju pojedynków, gdzie dajmy na to celem jest przebiegnięcie w tym samym czasie większego dystansu niż przeciwnik.

Więcej na http://www.endomondo.com

iPhone (iOS)

Maps
To prosta aplikacja bazująca na Google Maps, preinstalowana w każdym iOS. Jest to uboższa wersja Google Maps w wersji dla Symbiana - nie ma chociażby możliwości oznaczania punktów gwiazdkami. Jednak dzięki przyjaznemu, prostemu interfejsowi jest niezmiernie przydatna i daje szybki dostęp do map i tras.

Więcej o aplikacji: http://www.apple.com/iphone/features/maps-compass.html

Google Earth
Mobilna wersja Google Earth znanego z komputerów PC, jednak zawierająca dużo mniej funkcji. Znajdziemy tam możliwość przeglądania własnych map stworzonych w My Places na Google Maps, widok dodatkowych warstw takich jak zdjęcia z Panoramio, czy Wikipedia.

Więcej w AppStore

EveryTrail (Pro)
Aplikacja pozwala na pobieranie tras z serwisu społeczności turystyczno-podróżniczej everytrail.com, ale także na rejestrowanie i umieszczanie własnych na tym portalu. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość zapisywania ulubionych tras innych użytkowników oraz pobieranie map w celu używania ich offline (tylko wersja płatna - Pro). Szczególnie ta ostatnia funkcjonalność staje się nieoceniona w wyjazdach za granicę, gdzie opłaty roamingowe za transfer danych są często nie do przełknięcia.
EveryTrail pozwala także na robienie zdjęć i kręcenie filmów, które stają się automatycznie dokumentacją do rejestrowanego śladu.
Moje doświadczenie z tą aplikacją, w przeciwieństwie do portalu jest niezbyt pozytywne - program dość często się wysypuje, a ostatnio w ogóle nie chce się już włączać.

Więcej na www.everytrail.com

GPSies+
Prosta aplikacja do rejestrowania i prezentowania tras na mapach (także innych użytkowników).
Jest zintegrowana z portalem gpsies.com, gdzie użytkownicy, podobnie jak w przypadku EveryTrail dzielą się odbytymi przez siebie trasami. Aplikacja udostępnia proste statystyki na temat śladu i oczywiście pozwala umieścić ją na portalu gpsies.com.

Więcej na http://www.gpsies.com/page.do?page=iPhone
OpenMaps
Jest to przeglądarka map, jednak w odróżnieniu od wbudowanej aplikacji mapowej, daje dostęp do dodatkowych map pochodzących z projektu OpenStreetMaps. Pozawala też na zapisywanie punktów na mapie i wyszukiwanie zgeolokowanych wpisów z Twittera.
Aplikacja w wersji płatnej pozwala na pobieranie map i ogładanie ich w trybie offline.

Sports Tracker i Endomondo
Na iPhone istnieje także wersja aplikacji Sports Tracker i Endomondo, wspomnianych przy okazji Symbiana i Nokii. W odróżnieniu od wydań Symbianowych, mają zdecydowanie przyjaźniejszy interfejs.

Android

Z telefonu pracującego na tej platformie nie miałem przyjemności korzystać (jest następny w kolejce:). Wiem jednak, że dostępne są na niego niektóre aplikacje z wyżej wymienionych np. Google Earth, EveryTrail, Endomondo, czy SportsTracker.

Znajomy polecił mi sprawdzenie aplikacji My Tracks.
My Tracks
...wygląda bardzo ciekawie, jak na produkt od Google przystało. Aplikacja rejestruje trasę i prezentuje sam ślad i wiele statystyk na jego temat. Pozwala także na eksport śladu do formatów GPX i KML, a także na integrację z My Places w Google Maps oraz Google Spreadsheets.

Więcej w Android Market

1 komentarz:

  1. Polecam: http://www.singletracks.com/blog/gps/how-to-create-gps-trail-logs-with-a-smartphone/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+singletracks+%28Singletracks+Mountain+Bike+Blog%29

    OdpowiedzUsuń