9 gru 2010

Madera - wyspa wędrowców

Ponta de São Lourenço
Dwutygodniowy pobyt na Maderze znacząco wpłynął na mój poziom wiedzy o tym miejscu, jego atrakcjach, interesujących miejscach, ale także o komunikacji i całej infrastrukturze. Pomyślałem więc, że opiszę co nieco, aby ów doświadczenie nie przepadło.

Mówi się, że Madera to raj dla pieszych wędrowców i rzeczywiście jest to prawda. Znajdziemy tu trasy o zróżnicowanym poziomie trudności - od prostych płaskich do wyjątkowo trudnych z dużym przewyższeniem. Moja (i mojej dziewczyny) przygoda z Maderą zakładała przejście przez najciekawsze szlaki.


Komunikacja po wyspie

W celu poruszania się po wyspie, do wyboru mamy takie środki transporty jak taksówka, autobus czy wypożyczony samochód (lub motocykl). Wszystko zależy od tego w jakim celu poruszamy się i jakim dysponujemy budżetem.
Wiele spośród ciekawych miejsc, czy to w górach, czy na wybrzeżu, jest osiągalne przez autobusy. Są niestety i takie, do których można dojechać jedynie taksówką lub wypożyczonym samochodem.

My zdecydowaliśmy się poruszać głównie autobusem, a zalety wobec pozostałych środków transportu wytypowaliśmy takie:
 • tańsze
 • można dojechać do punktu A i wrócić z punktu B
 • autobus czasem jedzie okrężną trasą, przez co można zobaczyć więcej
 • można podziwiać widoki, co w przypadku prowadzenia samochodu jest niemożliwe bo drogi są naprawdę kręte i nierzadko wąskie

Wady podróżowania autobusem:
 • nie wszędzie dojeżdzają
 • nie zawsze wiadomo jak wygląda rozkład w miejscu, w którym kończymy wędrówkę
 • długo jedzie
 • brak jednego wspólnego rozkładu (jest wielu przewoźników)

Wszystkie drogi prowadzą do... Funchal, czyli stolicy Madery. To stamtąd odjeżdzają autobusy we wszystkie dostępne kierunki. Trzeba tu zaznaczyć, że transport autobusowy po wyspie obsługuje czterech głównych przewoźników:

Jeżeli macie dostęp do internetu, na stronach powyższych firm można sprawdzić rozkłady. Ja po prostu przeszedłem się po wszystkich przystankach w Funchal i zrobiłem zdjęcia rozkładów. Przy okazji można zapoznać się z miejscami odjazdów - nie ma jednego wspólnego dworca, przystanki są raczej rozproszone.
Niektórzy przewoźnicy (np. Horarios do Funchal) rozdają fajne ulotki z rozkładami i trasami swoich linii.

Pewnie można też próbować podróżowania stopem, bo ludzie są bardzo życzliwi, ale my nie mieliśmy okazji tego sprawdzić.

Dostęp do internetu

Jak wiadomo, internet w roamingu, nawet w UE jest wciąż bardzo drogi, tymczasem przydaje się do sprawdzania rozkładów, pogody, czy obczajania celów wycieczek. W Funchal jest kilka miejskich, darmowych hotspotów, np. przy Marinie, przy ogrodzie miejskim, w Mercado des Lavradores albo w McDonaldzie. Te miejskie oznaczone są tabliczką WiFi Zone.

Mapy papierowe i elektroniczne


Prostą papierową mapę można dostać w Centrum Turystycznym w Funchal. Zawiera ona poglądową mapę wyspy w skali 1:137 000 oraz plan miasta Funchal, co w dużym stopniu pozwala zorientować się co gdzie jest, a także ogarnąć nazwy miejscowości. Ta sama mapa dostępna jest także pod tym adresem.W tamtejszych sklepach kupić można też różne mapy w lepszych skalach, z naniesionymi szlakami pieszymi.

Jedyną darmową i sensowną mapą dla odbiorników Garmin jaką znalazłem była skonwertowana mapa OpenStreetMaps dostępna do pobrania pod tym linkiem. Zawiera ona najważniejsze drogi, ulice w niektórych miastach, levady, szczyty i punkty widokowe, co pomaga orientować się w trakcie przemierzania wyspy.
Ta sama mapa jest dostępna w aplikacjach dla iPhone'a, w aplikacjach OpenMaps i Every Trail, które dają możliwość pobrania i korzystania offline.

Pogoda w listopadzie

Mgła i wilgoć
Nasza wycieczka miała miejsce w środku listopada, czyli podczas głębokiej jesieni w Polsce.
Na Maderze, przez cały okres naszego dwutygodniowego pobytu, temperatura od 19 - 23 stopni. Niemniej trzeba przygotować się w tym czasie na typową górską zmiennosć aury. Przekonaliśmy się, że niezależnie od pogody o poranku warto zabrać ze sobą na wycieczkę zarówno strój kąpielowy (wyprawy na wybrzeżu), jak i kurtkę przeciwdeszczową (wszędzie). W lecie temperatury są bardziej stabilne.

Madera na rowerze

Autobusy miejskie mają uchwyty na
 rowery, ale samych rowerów brak.
Rower na wyspie to zdecydowanie rzadkość. Nie ma się czemu dziwić, bo przewyższenia są naprawdę spore. W prawdzie funkcjonują tu wypożyczalnie rowerów, ale w tych warunkach to raczej aktywność dla wybitnie wytrwałych, z dobrą kondycją rowerową.
Z tego co się orientowałem, rower można przewieźć za około 30 € w jedną stronę.
Wybrane piesze wycieczki


Poniżej miejsca, które odwiedziliśmy za pomocą różnych środków transportu. Ślady podzielone są na kolory:

 • autobusy
 • taksówki
 • piesze wędrówki
 • leniwe spaceryNiestety nie dane nam było wejść na najwyższy szczyt wyspy, Pico Ruivo, ze względu na pożary i zniszczenia, jakim uległ prowadzący tam szlak.

3 komentarze:

 1. Dziękuję za artykuł! płanujemy wyjazd na Maderę i mamy w związku z tym kilka pytań. Jak móżna by było z Panem się zkontaktować? Skukałam na FB, ale to nie prosto)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ile kosztuje usluga podwiezienia taksowka w jedno miejsce i odebrania po kilku godzinach w innym miejscu?

  OdpowiedzUsuń
 3. jadę,zobaczę,napiszę.

  OdpowiedzUsuń