5 wrz 2009

Fotosnajper - rezurekcja

Zajęło mi to trochę, więc postanowiłem opisać co i jak...
Przedstawię tu sposób przystosowania obiektywu Tair 3S wraz z kolbą z zestawu FOTOSNIPER do pracy z Nikonem D80.

Co to jest Fotosniper?

Fotosnajper to produkt rosyjskich zakładów w Krasnogorsku, producenta Zenit'ów. W skład zestawu wchodził aparat Zenit 122, obiektyw Tair 3S wraz z kolbą ze spustem. I to właśnie ten "karabin" jest tu całą atrakcją. Jest on wyposażony w mechaniczny spust, który działa dwustopniowo - 1. zamyka przysłonę w obiektywie, 2. otwiera migawkę w korpusie.

Parametry teleobiektywu TAIR-3S:
Ogniskowa: 300 mm
Jasność: 4.5
Średnica: 7 cm
Długość: 24 cm

Podłączenie obiektywu do korpusu Nikona

Obiektyw jest wyposażony w mocowanie T-Mount, na którym oryginalnie założony jest bagnet M-42. Można więc wymienić go na bagnet w systemie Nikona i po odpowiedniej regulacji założyć bezpośrednio na aparat. Ja niestety miałem tylko przejściówkę z soczewką, więc użyłem jej. Jak wiadomo, takie soczewki często powodują pogorszenie jakości obrazu, dlatego sugeruję rozważyć kupno adaptera T-Mount <-> Nikon.

Integracja Nikona z kolbą

O ile podłączenie samego obiektywu nie nastręcza większych trudności, o tyle zmuszenie mechanicznego spustu do sterowania Nikonem wymaga trochę więcej zabawy. Aby podłączyć jedno z drugim, wykorzystałem zamiennik "wężyka spustowego" MC-DC1 firmy Phottix (dostępny na Allegro), a w zasadzie sam przewód z wtyczką. Na elementach mechanicznych spustu zamontowałem mikrostyki wydobyte ze starego napędu CD-ROM. Zależało mi na tym, aby spust działał dwuetapowo, czyli tak jak działa standardowo spust aparatu.
W kolbie wywierciłem otwór, w którym zamontowałem gniazdo typu mini-jack. Do niego będzie podłączany kabelek łączący spust z korpusem aparatu. Po uprzedniej analizie działania "wężyka spustowego", podłączyłem odpowiednio obydwa mikrostyki do gniazda.
Jeżeli chodzi o mocowanie aparatu do kolby to nie jest on nijak do niej przytwierdzony. Ciężko wymyślić tam i zmieścić jakiś sensowny sposób montażu, dlatego aparat trzyma się wyłącznie za pomocą bagnetu obiektywu. To zdaje się być w zupełności wystarczające.

Posłowie

Nie sprawdzałem jakie jeszcze modele mogą pasować do kolby i obiektywu. Ograniczeniami są jedynie wymiary i złącze zdalnego sterowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz